W każdym projekcie starającym się o dotację UE konieczne jest wykazanie jego wpływu na zasadę równości szans i niedyskryminacji oraz zasady dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wypełnianie tych zasad jest również ważne w całościowym funkcjonowaniu danej organizacji – niezależnie czy stara się o dotację, czy też nie, gdyż zapewnia znoszenie barier w dostępie do infrastruktury, informacji, stanowisk pracy, oferty danej jednostki. Już sam fakt, że od 2020r. każdy urząd administracji publicznej powinien wyznaczyć co najmniej jedną osobę pełniącą funkcję koordynatora do spraw dostępności pokazuje jak ważny jest to obecnie temat i jak ważne jest zrozumienie potrzeb osób z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności.
Wdrożenie przez daną organizację ww. zasad sprawia, że staje się ona bardziej dostępna dla ogółu społeczeństwa, co buduje jej pozytywny wizerunek w oczach pracowników, interesantów, podmiotów gospodarczych i organizacji pozarządowych z bliskiego i dalszego otoczenia.
Uczestnicy szkolenia dowiedzą się:
- co to są polityki horyzontalne Unii Europejskiej,
- jak odróżnić pozytywny wpływ projektu od neutralnego,
- jakie są obecnie dysproporcje na rynku pracy i jak im można przeciwdziałać,
- co to są standardy dostępności,
- jakie są dobre praktyki związane z ww. zasadami.
Uczestnicy szkolenia nabędą umiejętności m.in. w zakresie:
- definiowania obszarów projektu, w których możliwe jest wdrożenie procedur i rozwiązań pozwalających na zastosowanie zasady równości szans i niedyskryminacji oraz zasady dostępności,
- projektowania działań promocyjnych i informacyjnych uwzględniających ww. zasady,
- precyzowania udogodnień architektonicznych dostosowanych do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności,
- tworzenia koncepcji projektów w taki sposób, aby uwzględniały wytyczne ww. zasad.
- określenia zasobów niezbędnych do realizacji projektu.