Myślenie projektowe

w gospodarce przestrzennej

Przestrzeń zmienia się nieustannie i bardzo dynamicznie. Zmiana dyktowana jest mnogością potrzeb i oczekiwań zróżnicowanych użytkowników przestrzeni: mieszkańców, inwestorów, turystów. Zróżnicowanie oczekiwań stawianych przestrzeni coraz częściej prowadzi do powstawania konfliktów i kolizji przestrzennych. Na konfliktowej linii frontu zazwyczaj stawiany jest pracownik urzędu gminy, świadomy iż rozwiązania stosowane w przestrzeni muszą uwzględniać interes społeczny. Zdefiniowanie interesu społecznego oraz wybór odpowiedniego wariantu działań w ramach przekształceń przestrzennych to zadania trudne, ale możliwe. Warsztaty mają na celu pogłębianie umiejętności prowadzenia dialogu, rozumienia różnych grup interesu, generowania rozwiązań sytuacji konfliktowych związanych z przestrzenią, a przez to wspomaganie zarzadzania zachodzącymi procesami gospodarowania przestrzenią.

Uczestnicy szkolenia:

Cel i forma zajęć:

PROWADZĄCY

dr inż. Renata Różycka-Czas

Adiunkt, wykładowca akademicki; ekspert GIS, gospodarki przestrzennej i rozwoju lokalnego.

Pracę badawczą i ekspercką łączy z działalnością dydaktyczną i szkoleniową. Posiada doświadczenie w projektach międzynarodowych oraz w pracach na rzecz samorządów lokalnych. Autorka i współautorka prac naukowych z zakresu gospodarki przestrzennej, jako wykładowca i szkoleniowiec przepracowała ponad 3500 godzin. 

dr inż. Barbara Czesak

Adiunkt, wykładowca akademicki;

interesuje się narzędziami GIS, gospodarką przestrzenną i metodami myślenia projektowego. Bierze udział w projektach międzynarodowych i szkoleniach związanych z gospodarką przestrzenną i metodami design thinking. Swoje doświadczenia wykorzystuje w pracy badawczej, projektowej i dydaktycznej. Autorka i współautorka prac naukowych z zakresu gospodarki przestrzennej. Doświadczony wykładowca akademicki.